رابرت اچ. گربز، شیمیدان کالتک و برنده جایزه نوبل، در سن 79 سالگی درگذشترابرت اچ گرابس، برنده جایزه نوبل در کالتک، که روش هایش برای شکستن مولکول ها و بازگرداندن آنها به مشخصات، انقلابی در حوزه شیمی آلی ایجاد کرد، در سن 79 سالگی درگذشت.

گرابز با استفاده از فرآیندی به نام متاتز، که در آن ترکیبات کربنی قطعات را با یکدیگر مبادله می‌کنند، نشان داد که چگونه می‌توان طیف وسیعی از محصولات جدید، از پلاستیک‌های سازگار با محیط‌زیست گرفته تا رزین‌ها و داروها را ایجاد کرد.

یافته های او بر اساس کار دو دانشمند دیگر، ایو شووین فرانسوی و ریچارد شروک از موسسه فناوری ماساچوست است که با آنها جایزه نوبل شیمی 1.3 میلیون دلاری را در سال 2005 به اشتراک گذاشت. که من انجام دادم و آن را به چیزی کاربردی تبدیل کردم، “شروک در آن زمان گفت.

مزیت اصلی فرآیند گرابز این بود که ضایعات و محصولات جانبی خطرناک واکنش های شیمیایی را به حداقل می رساند، پیشرفت مهمی در آنچه امروزه شیمی سبز نامیده می شود. دنیس دوهرتی، رئیس شیمی نورمن دیویدسون در Caltech می گوید: «قدرت باب به عنوان یک دانشمند خلاقیت او بود. او خلاق ترین شیمیدانی بود که تا به حال با او صحبت کردم.

پسرش بارنی گفت که گاربز که به خاطر صمیمیت و سادگی شخصی و همچنین دستاوردهایش مورد تحسین قرار گرفته بود، در 19 دسامبر در بیمارستان شهر امید در شهر Duarte بر اثر حمله قلبی درگذشت، جایی که برای لنفوم تحت درمان قرار گرفت.

رابرت اچ گرابز در 27 فوریه 1942 در مزرعه ای که توسط پدرش در نزدیکی پوسوم تروت، کنتاکی ساخته شده بود به دنیا آمد. او که فرزند وسطی بین دو خواهر است، تربیت خود را چیزی شبیه به یک رمان آداب و رسوم آمریکایی روستایی توصیف می کند، با خانواده ای بزرگ از خاله ها، عموها و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها که بسیاری از آنها کشاورزان کشور تنباکو هستند. مادرش به مدت 35 سال در مدرسه تدریس کرد، در حالی که پدرش به عنوان مکانیک برای اداره دره تنسی کار می کرد.

پسر جسور – او در بزرگسالی 6 فوت و 6 اینچ بود – به همه چیزهای مکانیکی علاقه داشت. تمام پول به دست آمده به جای آب نبات برای ناخن خرج شد. پس از گذراندن تابستان های خود در کار کشاورزی و ساخت و ساز، در دانشگاه فلوریدا در رشته شیمی کشاورزی ثبت نام کرد. در آنجا او کار تابستانی پیدا کرد تا مدفوع فرمان را تجزیه و تحلیل کند.

گرابز گفت که دوستی که در آزمایشگاه شیمی کار می کرد او را از شغلی در زمینه مطالعات حیوانی نجات داد و او را برای کمک در شب دعوت کرد. او بعداً نوشت: “من متوجه شدم که مواد شیمیایی آلی بوی بسیار بهتری از مدفوع فرمان دارند و از ایجاد مولکول های جدید لذت زیادی وجود دارد.”

ترکیبات آلی، بر اساس آرایش پیچیده اتم‌های کربن، اساس تمام حیاتی است که ما می‌شناسیم. یادگیری نحوه واکنش این ترکیبات در سطح مولکولی و نحوه انطباق آنها با جدید، گراب را به عنوان یک دانش آموز مجذوب خود کرد. او گفت: «ساخت مولکول‌های جدید حتی سرگرم‌کننده‌تر از ساختن خانه‌ها بود.

او مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه فلوریدا دریافت کرد، سپس دکترای خود را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد و در آنجا با همسرش هلن اوکین که معلم آموزش ویژه شد آشنا شد و با او ازدواج کرد. او قبل از پیوستن به دانشگاه ایالتی میشیگان در سال 1968، یک سال را در دانشگاه استنفورد به‌عنوان همکار در مؤسسه ملی بهداشت گذراند. یک دهه بعد، او در کال‌تک استخدام شد، جایی که در سال 1990 استاد شیمی در ویکتور و الیزابت اتکینز شد. .

گرابز گفت: زمانی که او کار خود را آغاز کرد، “شیمی آلی فلزی در مراحل ابتدایی خود بود و زمینه مناسبی را برای یک شیمیدان مکانیک فراهم کرد.” او به ویژه به متاتزیس علاقه مند است، کلمه ای به معنای تغییر مکان شامل واکنش های شیمیایی که در آن دو مولکول کربن قطعاتی را تحت تأثیر مولکول سومی که به عنوان کاتالیزور شناخته می شود، مبادله می کنند. به این ترتیب می توان بخش هایی از مولکول ها را به طور انتخابی حذف کرد و با قطعاتی از ترکیب دیگر جایگزین کرد.

فرآیند طبیعی برای اولین بار در دهه 1950 در صنعت پتروشیمی مشاهده شد، اما دانشمندان نمی دانستند چه اتفاقی می افتد یا حتی چگونه از آن استفاده کنند. شووین اولین مدل نظری را در سال 1970 ارائه کرد و پیشنهاد کرد که این فرآیند توسط خانواده‌ای از مواد شیمیایی به نام کربن‌های فلزی آغاز شد که در آن یک اتم فلز به طور مضاعف به یک اتم کربن پیوند می‌خورد. در چیزی که شبیه یک رقص است، پیوند دوگانه فلز-کربن به پیوند کربن-کربن در مولکول هدف متصل می شود و حلقه ای از چهار اتم را تشکیل می دهد. سپس این چهار نفر با شرکای مختلف به آیات جدیدی تقسیم شدند.

در کنفرانس مطبوعاتی آکادمی سلطنتی علوم سوئد برای اعلام جایزه نوبل در سال 2005، این روند توسط دو زوج رقصنده نشان داده شد. سپس هر چهار رقصنده قبل از جدایی دوباره دست به دست هم دادند و هر یک از اعضا با یک شریک جدید می رقصیدند.

پس از گزارش شووین، شراک شروع به جستجوی کاتالیزوری کرد تا واکنش را به روشی قابل پیش بینی انجام دهد و در نهایت بر روی مولیبدن و تنگستن تمرکز کرد. مشکل این بود که این فلزات در هوا پایدار نبودند و با بسیاری از ترکیبات دیگر ناسازگار بودند.

در سال 1992 گرابز با استفاده از روتنیوم به عنوان کاتالیزور مشکل را حل کرد. ثابت شده است که بسیار پایدارتر است و می تواند در انواع بسترها از جمله آب و الکل استفاده شود. یکی از این ترکیبات به “کاتالیزور Grabs” معروف شد و استانداردی بود که سایر ترکیبات با آن اندازه گیری می شدند.

برای گرابز غافلگیرکننده بود که این روند کار کرد. گرابز به نیویورک تایمز گفت: «پیوند دوگانه کربن و کربن معمولاً یکی از قوی‌ترین نقاط مولکول است. “توانایی پاره کردن آنها و کنار هم قرار دادن آنها بسیار تمیز برای شیمیدانان آلی یک شگفتی کامل بود.”

کار او در خانواده جدیدی از ترکیبات فرموله شده خاص با خواص تخصصی مانند داروهای بیماری های مختلف، پلاستیک های ساخته شده از روغن های گیاهی به جای روغن و علف کش ها اقتباس شده است.

رویکرد بی تکلف گاربس به دستاوردهایش شاید به بهترین وجه در واکنش او به برنده شدن جایزه نوبل آشکار شد. او از طریق تلفن به تام مو از لس آنجلس تایمز از نیوزیلند گفت: “من همین الان یک بطری کیف پول خوب باز کردم، بنابراین به نوشیدن آن ادامه دادم.”

پسرش گفت که او در اوقات فراغت خود یک کوهنورد شد و از صخره های Joshua Tree و Yosemite بالا رفت و در پایان زندگی خود به ماهیگیری با مگس به عنوان سرگرمی پرداخت.

گرابز در طول حرفه خود به بیش از 100 دانشجوی دکترا و نزدیک به 200 دانشجوی فوق دکترا مشاوره و راهنمایی کرده است. او همچنین یکی از بنیانگذاران چندین شرکت از جمله Materia Inc است. از پاسادنا که حقوق کاتالیزورهای خود را در اختیار دارد.

«باب برای همکارانش در مؤسسه فناوری کالیفرنیا و دانشمندان سراسر جهان، هم به خاطر ویژگی‌های انسانی‌اش و هم برای مشارکت‌های نوآورانه‌اش در پژوهش و جامعه، الهام‌بخش بود. توماس اف. روزنبام، رئیس کل تک، گفت: ما بسیار دلتنگ خرد و بینش او خواهیم شد.

گاربز علاوه بر جایزه نوبل، برنده مدال بنجامین فرانکلین از موسسه فرانکلین، مدال آرتور کی کوپ از انجمن شیمی آمریکا و مدال طلای موسسه شیمیدانان آمریکا شده است. او عضو آکادمی ملی علوم، عضو آکادمی هنر و علوم آمریکا و عضو نشان افتخاری سرهنگ کنتاکی بود. او مدرک های افتخاری را از جمله از مؤسسه فناوری گرجستان، دانشگاه کرت در یونان، دانشگاه وارویک در بریتانیا و دانشگاه Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen آلمان دریافت کرده است.

او نویسنده بیش از 400 مقاله و دارای 80 اختراع است.

گرابس که توسط همسرش زنده ماند. فرزندان کاتلین، برندان و بارنی. چهار نوه؛ و دو خواهر

جانسون نویسنده تمام وقت سابق تایمز است. گرگوری یی نویسنده دفتر در این گزارش مشارکت داشت.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

خرید کتاب اورجینال پزشکی

ایندکسر